← TOBB ETÜ ANASAYFASI

RadtoETÜ

Türkiye'nin En Dinamik Radyo Kanalı

RadyoETÜ Haber

Pandemi ve Tiyatro

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle alışkanlıklarımız, hayat akışımız değişti. Bununla birlikte pek çok iş kolu da bu durumdan olumsuz etkilendi. Bunlardan biri de elbette ki tiyatro. Özellikle karantina sürecinde pek çok tiyatro ciddi zararlara uğradı. Tiyatroların ‘mort’ dediğimiz bir dönemi vardır. Bu dönemde turneler düzenlenir. Pandeminin bu sürece denk gelmesiyle birlikte turneler iptal edildi. Bu durum zararı daha da arttırdı.
Zaman geçtikçe varlığına alıştığımız koronovirüsle birlikte tiyatrolar da bu sürece adapte olmaya çalışıyor. Ertelenen oyunlar çeşitli önlemlerle tekrar sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Ancak gelen seyirci kısıtlamaları vb. sebeplerle tiyatrolar zararı karşılamakta zorlanıyor.
Bu noktada biz sanatseverler de tiyatrolara sahip çıkmalı, gerekli duyarlılığı göstermeliyiz. Ancak çözümler bireysel sınırlarda kalmamalı. Belediyeler oyunları satın almalı, bağımsız tiyatroları ayakta tutmalı. Sanat ve sanatçı yaşatılmalı. Tiyatroyu göz ardı etmemeli, sorunlarına gereken önemi göstermeliyiz. Gerekli kurallar dahilinde tiyatrolar da bu yeni düzende kendilerine yer bulabilmeli.
Başak Yaren

Yeni Addams Family'nin Tanıdık Yönetmeni
Haberin Devamı

Gotik dünyanın karanlık prensi Tim Burton yeni projesiyle geri dönüyor.

Oscar Buna Hazır Mı?
Haberin Devamı

2019 yılında çıkan Parasite filmiyle ismini dünyanın dört bir yanına duyurmuş güler yüzlü yönetmen Bong Joon Ho, geçtiğimiz günlerde verdiği bir haberle sinemaseverleri heyecanlandırdı

The Weeknd Super Bowl'u Fethetmeye Geliyor!
Haberin Devamı

Super Bowl devre arası şovu The Weeknd’i ağırlayacak!